WSPOMNIENIA ZAKLĘTE W KRONIKACH SZKOŁY CZ.6

Koło Rodzicielskie

Ze szkołą współpracuje Koło Rodzicielskie, przychodząc z pomocą dziatwie; Staraniem K.R. zorganizowane zostało dożywianie; dzieci po dwóch godzinach lekcji otrzymują codziennie pożywną zupę, lub białą kawę i chleb smarowany. Również staraniem Koła Rodzicielskiego urządzona została Wielka Zabawa w Karnawale, dochód z której wynosił 23000zł. Część z tych pieniędzy została przeznaczona na zakup pomocy szkolnych.

Z dniem 1 września 1947 r. objął kierownictwo szkoły Kałuski Jan.

Skład Grona Nauczycielskiego poza wymienionym przedstawiał się następująco:

Ob. Glapa Władysław

Ob. Piwoński Romułald

Ob. Grąziewiczowa Zofia

Ob. Bohdziewiczowa Jadwiga

Ob. Platówna Urszula

Ob. Pietrzak Edmund

Ob. Kałdzinski

Ob. Lisowska Bolesława

Ob. Grzegorzewska Czesława

Ob. Jabłoński Izydor

Ob. Kaczmarek Stanisław

Liczba dzieci wynosi 372. 10 klas normalnych i 2 kasy ciągowe zorganizowano na czas przejściowy.

Remont budynku szkolnego przeprowadza Referat Odbudowy przy Starostwie Powiatowym w Miastku na sumę 218 000 zł. Kosztorysem objęto naprawę dachu, oszklenie gmachu, odmalowanie sal szkolnych, centralne ogrzewanie oraz sieć wodociągową. Prócz tego uruchomiono osobne ustępy dla dziewcząt.

W szkole prowadzi się dożywianie dziatwy, subwencjonowane przez Kuratorium Oświaty. Dożywiane są wszystkie dzieci. Opiekę nad magazynem, tudzież dyżury w czasie wydawania posiłków objęły matki, delegowane przez walne zebranie Koła Rodzicielskiego.

W przeciągu bieżącego półrocza zaprowadzono karty zdrowia uczniów – badanie uczniów i wypełnianie kart przez lekarza jest w toku.

W miesiącu styczniu 1948 r. poddano każdego ucznia badaniu dentystycznemu.

W szkole po przybyciu nauczyciela-specjalisty do wychowania fizycznego oddano do użytku salę gimnastyczną, gdzie młodzież starszych klas ćwiczy się według obowiązujących przepisów.

Z organizacji uczniowskich żywotne są: P.C.K., Spółdzielnia uczniowska, Harcerstwo, oraz Liga Morska.