W miesiącu lutym obchodziliśmy Tydzień Patrona Szkoły – 40 lecie Szkoły.
Dnia 24.II.’86 przeprowadzono konkurs o Koperniku i apel (montaż słowno-muzyczny), który odbył się na scenie w świetlicy. W następnym dniu, we wtorek odbyła się wystawa prac uczniów klas młodszych i starszych w sali nr 9. Nauczyciele i uczniowie mogli ją zwiedzać na każdej przerwie. Do końca tygodnia zorganizowano również wystawę hobbystów, wystawę plastyczną „Kopernik w oczach dziecka”, konkurs krasomówczy „Spotkanie z Kopernikiem”. W piątek przeprowadzono akcje: klasy „na błysk” i „20 kwiatów na 40 – lecie szkoły”.
Dnie 1 marca nastąpiło zakończenie obchodów 40-lecia szkoły. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie mogli obejrzeć wystawę fotograficzną, którą urządzono na korytarzu. W tym dniu o godz. 1000 odbyła się uroczysta akademia, na którą złożyły się: przemówienie dyrektora K. Kapłan, spektakl „Kopernik”, program artystyczny przygotowany przez ognisko pracy pozaszkolnej i uczniów naszej szkoły. Następnie odbyło się spotkanie uczniów kl. VIII z absolwentami naszej szkoły, powołano Klub Absolwentów. Uczniowie kl. VI przygotowali Sesję „Kopernik a współczesne osiągnięcia astronomii”. Później można było się zapoznać z „Księgą dokonań” i „Księgą Nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Miastku”.
Dnia 22.IV.’86 odbył się uroczysty apel, na którym przedstawiciele organizatorów kampanii propagandowej pod hasłem: „Pogromca ognia” podali wyniki konkursu. W pionie szkół ośmioklasowych nasza szkoła zajęła I miejsce z ilością punktów 8444. Nagroda 10 000 zł została przekazana w postaci aparatu fotograficznego. W czasie apelu zostały również ogłoszone wyniki konkursu na najlepszą klasę w szkole. Klasa VIII c pani G. Główczewskiej uzyskała największą ilość punków i otrzymała dyplom oraz proporczyk.
Z okazji Święta Pracy już 30 kwietnia klasy IVb i VIIIb przygotowały apel pierwszomajowy. Uczennice z klasy VIIIb poinformowały słuchaczy o trudnym położeniu klasy robotniczej i chłopstwa w dawnych czasach. Akademia była przygotowana w formie słuchowiska radiowego. Dwaj sprawozdawcy Agnieszka Kocel i Katarzyna Wiśniewska swoimi wypowiedziami łączyły w całość piosenki i deklamacje. Apel był powtarzany 3 razy.