Pomoc dla biednej dziatwy szkolnej Wybrzeża
Na początku lutego br. zorganizowany został powiatowy komitet celem dokonania zbiórki pieniężnej względnie naturalniach na rzecz biednej dziatwy szkolnej. Cały miesiąc luty poświęcono na ten cel. Urządzono zabawy. Również tutejsze „Koło rodzicielskie” urządziło zabawę, z której dochód przeznaczono na dożywianie biednych dzieci. Ze zbiórki pieniężnej osiągnięto sumę około 100 000 złotych, którą przeznaczono na dożywianie dzieci szkolnych całego powiatu Miastko, oraz zakup podręczników i przyborów piśmiennych dla dzieci szkolnych.
Równocześnie rozpoczęto akcję dożywiania dzieci tutejszej szkoły powszechnej. Dzieci otrzymują codzienną supę względnie chleb smarowany masłem i kawę słodzoną.
Organizacje szkolne
Z dniem 1 marca 46r. zorganizowano na terenie tutejszej szkoły koło szkolne P.C.K. opiekunką została ob. Winiarzówna J. Również uruchomiony został „Sklepik szkolny” prowadzony przez uczniów kl. V i VI tej. Opiekunem sklepiku został ob. Plota Michał.
Z dniem 1 marca otwarta została biblioteka uczniowska. Dwa razy w tygodniu następuje wymiana książek. Obecny stan biblioteki wynosi 43 sztuk przeważnie nowych książek. Zainteresowanie biblioteką wśród dziatwy szkolnej jest bardzo wielkie.
We wszystkich klasach tutejszej szkoły zorganizowane zostały samorządy klasowe, których głównym celem jest utrzymanie ładu i porządku w klasie, na korytarzu jak i na podwórzu.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1945/46.
Dnia 28/VI 1946 r w Sali Hotelu Pomorskiego w Miastku odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego roku szkolnego na Ziemiach Odzyskanych. W pierwszej oficjalnej części programu dziatwa szkolna i zebrana publiczność ze zrozumiałym wzruszeniem odśpiewała hymn: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Poczym nastąpiło okolicznościowe przemówienie P. Inspektora J. Majewskiego, który w podniosłych słowach wykazał wielkość dziejowej Chwili – powroty Ziem odzyskanych na łono Macierzy.
W dalszym ciągu programu chór szkolny wykonał:
„Hymn młodzieży”
2) „Jak kochacie ojczyznę” deklamacja kl. I
3) „Krasnoludki” inscenizacja zbiorowa
4) „Lato” deklamacja kl. II
5) „Gospodarz i zając” inscenizacja kl. II
6) „Z dwóch „ deklamacja kl. II
7) „Muchomorek” inscenizacja kl. II
8) „Kocham cię ziemio” deklamacja kl. II
9) „Stokrotka” deklamacja kl. II
10) „Mowa ojczysta” deklamacja kl. II
11) „Koniec roku” śpiew solowy kl. II
12) „Do roboty” Chór szkolny
13) „Ojczyzna na zachodzie” dekl. kl. III
14) „Wakacje” dekl. kl. II
15) „Z tamtej strony jezioreczka” inscenizacja kl. V i VI
16) „Staś …..” dekl. kl. III
17) „Nasz sztandar” dekl. Zbiorowa
18) „Pieśń na zakończenie roku szkolnego” Chór szkolny.
Poczym przemówił P. Kierownik Szkoły Powszechnej podkreślając wielkie cele szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych i konieczność kształcenia nie tylko dziatwy w wieku szkolnym, ale i młodzieży dorosłej.
Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali; Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.